Paralaksa tła

Sarbinowo

Pachnie wakacjami, słońcem, plażą. Słychać szum morza i śpiew mew, a wiatr roznosi bryzę morską.

Sarbinowo to miejsce odpoczynku, relaksu. Kojarzy się z urlopem po całorocznej pracy.

Przyjeżdżasz tu by zregenerować siły, odprężyć umysł, spędzić czas z dala od nerwowego, pędzącego w zawrotnym tempie życia. Idealna dla osób, które na okres wypoczynku unikają zgiełku.

Sarbinowo..

Jest to niewielka nadmorska miejscowość w województwie zachodniopomorskim, położona 7 km na zachód od Mielna. Sarbinowo liczy około pięciuset mieszkańców. Pierwsze informacje o Sarbinowie pochodzą z 1309. Przez długi okres wieś znajdowała się w odległości 1,5 km od wybrzeża Bałtyku, jednak w XIX wieku miejscowości groziło pochłonięcie przez morze. Aby temu zapobiec w 1910 postawiono kamienno-betonowy mur oporowy długości 1 km wzdłuż plaży, który zapobiegał dalszej erozji.

Do atrakcji turystycznych Sarbinowa należą:

Kościół zbudowany w  1856 roku według projektu najbardziej znanego architekta tamtych czasów, ulubieńca dworu pruskiego, Karla Schinkla. Jest to budowla neogotycka z ciosów kamiennych oraz czerwonej cegły z wysoką wieżą kościelną, zbudowaną na planie ośmiokąta.  Część świątyni jest otynkowana. Wewnątrz znajdują się interesujące witraże w ostrołukowych neogotyckich oknach. Kościół jest orientowany z wnętrzem typu salowego. We środku wyposażenie głównie z I poł. XIX wieku. Trzy dzwony z 1920 roku. Cały kompleks kościelny otoczony jest kamiennym murem, wewnątrz którego dawniej znajdował się przykościelny cmentarz.

Chata rybacka wąskofrontowa z 1804 roku jest doskonałym przykładem konstrukcji szachulcowej. Budowa taka cechuje się zarzucaniem na plecionkę z trzciny lub witek gliny wymieszanej z sieczką i trocinami bądź wiórami. Taka konstrukcja tworzy wizerunek chałupy, otynkowanej na biało i przecinanej czarnymi belkami ułożonymi w kratownice. Materiałem użytym do budowy jest drewno dębowe a dach pokryty jest trzciną. Jest to bardzo ciekawy zabytek, mogący przybliżyć warunki w jakich żyli kiedyś rybacy.

W odległości około 3 km jest usytuowana zabytkowa latarnia morska w Gąskach. Można dojść do niej, spacerując brzegiem morza.

Latarnia morska w Gąskach

Spacerem wzdłuż plaży można odwiedzić oddaloną o 2 km maleńką wioskę rybacką. Chłopy są tak małą miejscowością, że całą ją można przejść zaledwie w kilka minut. Został tu zachowany układ urbanistyczny, dzięki któremu Chłopy zostały wpisane do rejestru zabytków. Jak podają liczne źródła, Chłopy są jedyną wsią rybacka zachowaną w Polsce. W Chłopach przebiega 16-ty południk geograficzny.

Przystań rybacka w Chłopach

Translate »